V jednotlivých podkapitolách této rubriky se pokusíme shrnout všechny informace, které by vám mohly pomoci v rozhodování, zda si indické běžce pořídit a nebo k tomu, aby váš chov zdárně prosperoval.
Jak vybrat chovatele a vaše nové běžce
Za ta léta, co se věnujeme chovu indických běžců, se setkáváme velmi často s chovateli, kteří podcenili výběr kupovaných běžců. Místo radosti z pohledu na zdravé a krásné běžce pobíhající po zahradě pro potěchu, nebo pro likvidaci slimáků (nejlépe obojí), mají doma kulhající nebo jinak nemocné kusy, případně to nejsou běžci, ale kříženci běžců s jiným druhem kachny. Nebo místo slibovaného párku brzy zjistí, že mají 2 kačery. Kolik takových příběhů už jsme zažili.
Je to škoda a je to zbytečné. Stačí jen věnovat výběru chovatele, kde chcete kačky kupovat, dostatečnou pozornost. Běžec se dožívá 10 – 20 let, to je více než kolik obvykle vydrží vaše auto. A to si také nekoupíte první, které vidíte. Nebo ano?
Zde několik rad jak na to:
- Vyhněte se nákupu na různých burzách. Nakupujte výhradně tam, kde máte možnost vidět nejen kvalitu chovu, ale hlavně rodiče kachňat. Nakupujte přímo u chovatelů.
- Nebojte se chovatele zeptat, čím chovatel krmí, zda jsou kachňata líhnuta přirozeně pod kachnou nebo v líhni (preferujeme první variantu), jak je to s příbuzností rodičů. Pokud se vám majitel nezdá, nebo vidíte, že dospělí běžci nebo kachňata jsou držena v nevyhovujících podmínkách (malé výběhy, kde se brodí blátem, často se slepicemi a jinými druhy kachen – riziko křížení a podobně…), není nic snazšího, než tam nekupovat. Nabídka na trhu je již dnes dostatečná, proč podporovat množírny, kde o kvalitu chovu nejde. Stejně tak, pokud vidíte, že dospělé kachny kulhají, mají zakalené oči nebo vypadané peří (mimo období cca srpen – říjen – to přepeřují a je to normální), kachňata zde nekupujte.
- Cena. Je potřeba si uvědomit, že kvalitní strava není zadarmo. Pokud tedy chovatel prodává velmi levně, může to značit, že kachňata nebyla kvalitně krmena, což se může projevit různými zdravotními problémy v dospělosti. Samozřejmě nelze paušalizovat, někdy chovatel potřebuje místo a tak prodá pod cenou nebo udělá cenu ze známosti a nebo se mu líbí váš koncept chovu. Nevybírejte ale jen podle ceny. Šetřit několik desetikorun na zvířeti, které můžete mít spousty let je nerozum. Dle našich výpočtů se náklady jen na kvalitní stravu kachněte do 2 měsíců věku pohybují někde kolem 150 Kč na jedno kachně.
- Nekupujte kachňata mladší 6 týdnů. Za prvé do toho věku jsou ještě poměrně fixována na matku (byť vám mnoho chovatelů ve snaze rychle prodat bude tvrdit něco jiného) a za druhé do 6 týdnů ani nelze 100% poznat pohlaví. Cca v 6 týdnech již kachna získává hlas jako dospělá kachna (stejně jako divoká kachna na rybníku). Kačer jen tence píská až do cca 3 měsíců věku. Nákup kachňat ve věku několika dnů nedoporučujeme vůbec. Obvykle některá nepřežijí cestu a stres s ní spojený, nemluvě o tom, že kupujete zajíce v pytli protože neznáte pohlaví, barvu ani kvalitu běžce.
- Pokud je to možné, navštivte chovatele ještě před tím, než si přijedete pro kachňata. V klidu si můžete prohlédnout chov a třeba kachňata zamluvit. Dobrý chovatel váš zájem o prohlídku chovu naopak uvítá. Pokud vám to nějaký chovatel nebude chtít umožnit, je to také dobrý signál pro „tady ne.“
- Při odběru kachňat si je dobře prohlédněte, zda nekulhají, běhají s ostatními, jsou velká jako ostatní a vypadají vesele (i když to je trochu nadnesený výraz, kdo by byl veselý, když tuší že se něco děje a bude dít).
Těchto pár rad vám může pomoci se vyhnout chybám a následným komplikacím. Není nic příjemného vidět chřadnoucí kachně, se kterým si obvykle nevíte rady a absolvovat objíždění veterinářů, kteří obvykle o léčení kachen neví o moc více než Vy.
Správným výběrem tak pomůžete sobě, ale pomůžete i zlepšovat podmínky chovu u stávajících chovatelů, protože když „množírna“ neprodá, znovu množit nebude.
Naše vědomosti i zkušenosti se neustále doplňují, jak zkušenostmi z vlastního chovu, tak výměnou informací z dalšími chovateli běhounů. Proto se budeme snažit informace zde neustále aktualizovat, a to i za cenu toho, že některá naše původní tvrzení označíme za chybná nebo dokonce špatná.
Naštěstí nejsme politici, abychom nemohli přiznat, že jsme se mýlili. Proto pokud také běžce chováte a myslíte si, že můžete přispět nějakými zkušenostmi, určitě nám napište. Díky